And the winners are….

Vittoria Coffee Restaurant of the Year: Attica, Ripponlea

Citibank Chef of the Year: Dan Hunter (Royal Mail Hotel) My favourite Chef!

Regional Restaurant of the Year: Loam, Drysdale

Best New Regional Restaurant: Mr Carsisi, Kyneton

Plumm Wine Glasses Best New Restaurant: Golden Fields, St Kilda

The Age Young Chef of the Year: Josh Murphy (Cumulus Inc)

Champagne Louis Roederer Sommelier of the Year: Bengt Baumgartner (European)

Virgin Australia Service Excellence Award: Jason Lui (Flower Drum)

Professional Excellence: Neil Perry

Dimmi Award for Innovation: TOYS Collective

Epicure Sustainability Award: Maurice Esposito (Esposito @ Toofey’s and Saint Peter’s)

Donlevy Fitzpatrick Award: Gerald’s Bar, Carlton North

Dan Murphy’s BYO Restaurant of the Year: Osteria La Passione, Richmond

Samsung Diners’ Choice Award: Cutler & Co, Fitzroy

Vittoria Coffee Legend Award: Philippe Mouchel (P M 24)

Best Short Wine List: Merricote, Northcote

Regional Wine List of the Year: Lake House, Daylesford

Brown Brothers Wine List of the Year: Spice Temple, Southbank

Lucky Beer Dish of the Year: Barbecue Spare Ribs (Dandelion) – MUST GO!

One Hat Restaurants Awarded to:

Abla’s, The Atlantic, Bacash, Becco, Bistro Guillaume, Bistro Vue, Cecconi’s Cantina, Centonove, Church St Enoteca, Cicciolina, Coda, Comme Kitchen, Cumulus Inc, Dandelion, David’s, Donovans, Embrasse, Esposito @ Toofey’s, Gill’s Diner, Golden Fields, The Grand, Il Bacaro, The Italian, Koots Salle a Manger, Livingroom, Longrain, Maha, Maze, Mercer’s, MoVida Aqui & Terraza, Paladarr, P M 24, Sapore, Sarti, Shoya, Spice Temple, Tempura Hajime, Town Hall Hotel, Vin Cellar, Yu-u

Two Hat Restaurants Awarded to:

Cafe Di Stasio, Circa the Prince, Cutler & Co, Ezard, Flower Drum, Grossi Florentino, Matteo’s, MoMo, MoVida, Pearl, The Point Albert Park, The Press Club, Rockpool Bar & Grill, Stokehouse, Verge

Three Hat Restaurants Awarded to:

Vue de Monde, Jacques Reymond, Attica & Royal Mail Hotel

Regional One Hat Awarded to:

Annie Smithers’ Bistrot, Bella Vedere, Chris’s Restaurant, Eleonore’s, La Petanque, The Long Table, Montalto, Neilsons, Oscar W’s Wharfside, Port Phillip Estate, Scorched, Simone’s Restaurant, Sunnybrae, Ten Minutes by Tractor, Whirrakee Restaurant, Villa Gusto, Wardens Restaurant

Regional Two Hat Awarded to:

Lake House, Loam, Provenance, Stefano’s, Tea Rooms of Yarck

Still learning how to reblog entries on here so for now, thank you to http://jeroxie.com/addiction/the-age-good-food-guide-2012 for the above list! Can’t wait to get my hands on my very own copy of the Guide tomorrow!